12.09.2005. 000000 10:42
MODELARSKI AEROMITING U LUČKOM

I ove se godine održao aeromiting modelara u Lučkom kod Zagreba. Naš voditelj aeromodelarske grupe Aerokluba Virovitica Miroslav Briševac, bio je 27. kolovoza sudionik na tom susretu. Učestvovao je kao pilot modela paraglidera i bio jedini s takvim modelom letjelice pri čemu je pokupio oduševljeni aplauz ostalih pilota i gledatelja.

Inače, bilo je puno ljudi i ozračje na aeromitingu je bilo više nego pozitivno. Moglo se vidjeti puno toga, od modela aviona koji su veliki poput pedlja (a ipak su letjeli) do modela mlaznih aviona koji su fascinirali svojom brzinom i bukom koju su stvarali, kao pravi, reklo bi se :-)

Naravno, osim već gotovih, komercijalnih modela, bilo je i onih pravih, samograditeljskih, koje su ljudi sami napravili. Poseban je utisak ostavio gost iz Republike Slovenije koji je izvodio vratolomije svojim modelom helikoptera. Modeli ponekada mogu izvesti neku bravuru koju ne mogu napraviti pravi zrakoplovi. Tako su svi prisutni bili u prilici vidjeti kako izgleda kada helikopter leti naopako, na leđima. Naročito im se svidjelo kada je u tako izvrnutom letu svojom elisom "pobrao" ružu koja je bila postavljena u te svrhe.

Naravno, treba li napomenuti da je pilotiranje helikopterom, isto kao i pravim, iznimno zahtjevan zadatak jer helikopter je poput žiroskopa, treba ga stabilizirati po tri osi, a to nije moguće samo tako. No da je gospodin koji je upravljao tim helikopterom pravi virtuoz, mogli su se uvjeriti svi prisutni jer im se činilo kao da je u pojedinim trenucima poništen zakon inercije.

Ove je godine u Lučkom bilo puno više modela i modelara ali i gostiju i gledatelja. Osim motornih modela aviona, bili su prisutni i jedriličari sa svojim modelima jedrilica. Organizatori su uložili puno truda oko ovog susreta i mišljenja smo da su u potpunosti uspjeli organizirati lijepi susret svih ljubitelja aeromodelarstva. Želimo im da i iduće godine budu tako uspješni.

Foto: Miroslav Briševac

Napisao: Danijel Reponj